Fryderyk Chopin. Brzmi znajomo, prawda?

lista rozdziałów

Choć nikomu nie trzeba tłumaczyć kim był, wielu z nas kojarzy Chopina głównie z książkową ilustracją pomnika w Łazienkach Królewskich, na którym zamyślony kompozytor siedzi w cieniu wierzby targanej wiatrem. Warto jednak uświadomić sobie, że Fryderyk Chopin to warszawiak o międzynarodowej sławie i gdyby żył dzisiaj, miałby bez wątpienia tysiące fanów na Facebooku.

CUDOWNE DZIECKO

Fryderyk Chopin przyszedł na świat w 1810 roku w Żelazowej Woli. Nie ma pewności co do dokładnego dnia jego urodzin, ponieważ w źródłach pojawiają się dwie daty: 22 lutego i 1 marca.

Chopinowie przeprowadzili się do Warszawy, gdy Frycek miał kilka miesięcy. Miejsce zamieszkania zmieniali kilkukrotnie, lecz ich dom zawsze był położony w okolicach Krakowskiego Przedmieścia, gdzie do dziś tętni życie kulturalne Warszawy.

Fryderyk dorastał w muzykalnym domu, w którym często było słychać śpiew i grę na różnych instrumentach: fortepianie, flecie czy skrzypcach. Nie dziwi więc, że Chopin podejmował swoje pierwsze muzyczne próby już jako mały chłopiec. Regularną naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Jego pierwszym nauczycielem był Wojciech Żywny, pianista czeskiego pochodzenia, który bardzo szybko odkrył szczególny talent chłopca.

Fryderyka podziwiano na salonach warszawskiej arystokracji. Stołeczne gazety zachwycały się chłopcem, który skomponował pierwsze utwory jeszcze przed ósmym rokiem życia.

matka

Tekla Justyna Chopin (1782-1861), matka Fryderyka. Jan Zamoyski, olej na płótnie, 1969 r. Źródło: NIFC

ojciec

Mikołaj Chopin (1771-1844), ojciec Fryderyka. Jan Zamoyski, olej na płótnie, 1969r. Źródło: NIFC

chopin1

Fryderyk Chopin (1810-1849). Maksymilian Fajans, litografia wg. Ary Scheffera, XIX w. Źródło: NIFC

ludwika

Ludwika Marianna Chopin (1807-1855), siostra Fryderyka. Jan Zamoyski, olej na płótnie, 1969 r. Źródło: NIFC

izabella

Justyna Izabella Chopin (1811-1881), siostra Fryderyka. Jan Zamoyski, olej na płótnie, 1969r. Źródło: NIFC

emilia

Emilia Chopin (1812-1827), siostra Fryderyka. Miniatura na kości słoniowej nieznanego autora. Źródło: NIFC

NIE TYLKO MUZYKA

Nazwisko „Chopin” kojarzy się z muzyką, lecz warto pamiętać, że życie Fryderyka było wypełnione zajęciami typowymi dla chłopca w jego wieku. Po okresie nauki domowej zaczął uczęszczać do Liceum Warszawskiego cieszącego się znakomitą opinią. Tam zdobywał wszechstronną wiedzę, ale też nawiązał przyjaźnie, które pielęgnował do końca życia.

Fryderyk był bardzo lubiany przez kolegów. Zjednywał ich pogodnym usposobieniem, dużym poczuciem humoru i zdolnościami aktorskimi: doskonale naśladował gestem i mimiką różne osoby. O zawarte w latach szkolnych przyjaźnie dbał do końca życia, o czym świadczy zachowana korespondencja.

Wakacje zazwyczaj spędzał na wsi, gdzie uczestniczył w wycieczkach po okolicy, polowaniach, wiejskich zabawach.

Po kilku latach, już jako student Szkoły Głównej Muzyki, Fryderyk spotykał się z przyjaciółmi w modnych wówczas kawiarniach, umawiał na pierwsze randki, jeździł na łyżwach po zamarzniętej rzece.

Niestety, bardzo wcześnie pojawiły się kłopoty ze zdrowiem, które wymagały leczenia i ograniczały tryb życia młodego Chopina. Jednak i do tej sytuacji potrafił on podejść z dystansem i właściwym sobie poczuciem humoru.

Sercem zawsze w kraju

Wkrótce po tym, jak ukończył warszawską Szkołę Główną Muzyki, Fryderyk rozpoczął nowy rozdział życia. W 1830 roku udał się do Wiednia, gdzie zastała go informacja o wybuchu powstania listopadowego. Chociaż bardzo tęsknił za ukochaną ojczyzną, rodzina przekonała go, by nie wracał do kraju. Fryderyk wyjechał do Paryża i szybko znalazł się w kręgu najwybitniejszych osobistości francuskiej stolicy. O jego popularności świadczą słowa polskiego skrzypka i kompozytora, Antoniego Orłowskiego: „wszystkim Francuzkom głowy zawraca, a w mężczyznach zazdrość wzbudza. Jest on teraz w modzie i niedługo świat ujrzy rękawiczki à la Chopin”.

Chopin mieszkał w Paryżu aż do śmierci. Zmarł w wieku 39 lat, najprawdopodobniej z powodu gruźlicy. Został pochowany na cmentarzu Père Lachaise. Serce Chopina, zgodnie z jego wolą, do Warszawy przywiozła siostra kompozytora, Ludwika.

zobacz także
[contact-form-7 id="3956" title="Formularz Kontaktowy"]
x
logo facebook